Transmisje? To oczywiste! – Aleksandra Murawska

/ / Aleksandra Murawska, EKSPERCI, Filmy-webinaria, Multiferencje, NUMER1, Tomasz Słodki, Tomasz Słodki - Webinaria, TRANSMISJE, Webinaria

Transmisje online robimy już od dawna i wydaje nam się to czymś bardzo oczywistym. Organizujemy corocznie wiele konferencji, seminariów, debat nie dla rozry­wki, ale po to, żeby opo­wiedzieć o problemach społecznych i możliwo­ściach ich rozwiązania, o naszych badaniach oraz diagnozach dotyczących stanu polityki. Zależy nam, aby te informacje dotarły do jak największej liczby osób, do ekspertów, do opinii publicznej, do dziennikarzy. Wynajmujemy różne miejsca na wydarzenia, ale to ogranicza nasze pole dotarcia, bo­wiem w takim pomieszczeniu zmieści się ograniczona liczba osób.

Gdybyśmy nie transmitowali naszych wydarzeń w Internecie, nasze treści pozo­stałyby w tych czterech ścianach. Z drugiej strony jesteśmy warszawscy – większość naszych wydarzeń odbywa się w stolicy, a to, o czym mówimy – nasze raporty, dia­gnozy – dotyczą całego kraju, spraw wszystkich Polaków, różnych grup społe­cznych. Nie zawężamy się więc tylko do Warszawy. Transmisje online pozwalają nam dotrzeć do większej liczby osób, także ekspertów, którzy ze względu na odległość nie mogą przyjść na nasze konferencje. Transmisje pozwalają nam na poszerzenie liczby odbiorców, tak aby w sprawny sposób dotrzeć do nich z naszymi tezami czy badaniami.

Do tej pory nie zdarzyło nam się je­szcze, abyśmy wydarzenie zorganizowali w za dużej sali. Zdarza się natomiast odwrotnie, że mamy salę za małą, a frekwencja przerasta nasze najśmielsze oczekiwania. I wtedy jest problem. Transmisja pozwala nam przekazywać obraz na żywo nie tylko w Internecie, ale również rozła­dować ruch – na Gali im. Jerzego Zimo­wskiego transmitujemy obraz do drugiej sali i pokazujemy go na ekranach pla­zmowych. Ci, którzy przyszli na wydarzenie, ale z racji dużej frekwencji nie mogli oglądać go na głównej sali, zawsze mieli szansę na obejrzenie transmisji. To jest ciekawe rozwiązanie, które stosujemy.

trans2

Jeśli chodzi o jakość transmisji, to zaczęliśmy być dość wybredni. Transmisje w tej chwili można robić przy użyciu kamery i podłączenia do Internetu. Jednak my wypróbowaliśmy już wiele sposobów. Zależy nam na tym, aby taka transmisja była atrakcyjna dla internautów i naturalna dla ich wzroku. Tak, aby przed swoim komputerem poczuli się jak na wydarzeniu. Przecież lubimy widzieć reakcję naszych sąsiadów, spojrzeć w okno, w różne miej­sca sceny – nasz wzrok nie jest przystosowany do takiego monotonnego wpatrywania się w jeden punkt.

Dlatego staramy się transmitować zupełnie inaczej: zrezygnowaliśmy z kamery na statywie, centralnie ustawionej na scenę, bo to po prostu nie jest atrakcyjne dla odbiorcy, a nawet może być nudne
i męczące. Dzisiejsze rozwiązania, pozwalają na to, aby taką transmisje uatrakcyjnić. Myślę, że każdy, kto organizuje debatę, koncert, wydarzenie, konferencję, nawet w małym pomieszczeniu, może mieć transmisję online na miarę wydarzenia z sali Teatru Wielkiego. Wystarczy kilka kamer, dynamiczne przejścia, odpowiednie oświe­tlenie, oprawa graficzna i muzyczna, ujęcia na reakcję publiczności.

To nie muszą być tylko statyczne ujęcia kamery wpatrzonej w jeden punkt, przy odrobinie pomysłu, doświadczenia i odpowiedniego sprzętu możemy mieć transmisje jak z wielkiej, oskarowej gali.

Aleksandra Murawska – rzeczniczka prasowa Instytutu Spraw Publicznych

Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newsletter

Wpisz poniżej swoje imię i adres e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych artykułach. Obiecujemy pisać tylko w ważnych kwestiach.

Tekst ukazał się w magazynie

Multiferencje

Multiferencje to specjalistyczny magazyn poświęcony transmisją online i webinariom, wydany w nakładzie 3000 egzemplarzy. Dystrybuowany do dyektorów marketingu, sprzedaży, HR-u i PR-u oraz właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Redaktorem naczelnym jest Tomasz Słodki. 

Ponad trzydziestu specjalistów rynkowych dzieli się swoimi doświadczeniami w transmitowaniu na żywo.

Zobacz inne artykuły autora:

TOP
Udost.